siwymortis contact

Patryk Cieliński - siwymortis - zielonogórski pasjonat-fotografik. Poszukujesz fotografa, marzy się Tobie sesja zdjęciowa? Chcesz mieć własną stronę WWW szukasz grafika? Napisz do mnie!

Proszę poprawić formularz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

wymagane *

Filtruj według

Kategorie

Tagi

RSS

Znani i nieznani #02

James Nachtwey

Dorastał w Massachusetts, ukończył Dartmouth College, gdzie w latach 1966-70 studiował historię sztuki oraz politologię. Wojna w Wietnamie wywarła ogromny wpływ na jego decyzję o zostaniu fotografem.

Od 1976 roku trudnił się fotografią prasową w Nowym Meksyku. Cztery lata później przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie pracował dla magazynów jako wolny strzelec.
Jego pierwszym zadaniem było fotografowanie wojny domowej w Irlandii Północnej.

Od tamtej pory, Natchwey poświecił się rejestrowaniu wojen, konfliktów oraz problemów społecznych. Pracował w Salwadorze, Nikaragui, Guatemali, Libanie, Izraelu, Indonezji, Tajlandii, Indiach, Afganistanie, Południowej Korei, Sudanie, Rwandzie, Południowej Afryce, Rosji, Bośni, Czeczeni, Kosowie, Rumunii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Od roku 1984 Natchwey stale współpracuje z magazynem “Time”. W latach 1980-85 powiązany był z zrzeszeniem fotografów Black Star, a także od 1986 do 2001 roku był członkiem Agencji Magnum. W 2001 został jednym z założycieli agencji fotograficznej, VII Photo Agency, która funkcjonuje aż do dziś.

Zdjęcia fotoreportera:

Miał autorskie wystawy w International Center of Photography w Nowym Jorku, Bibliotheque Nationale de France w Paryżu, Palazzo Esposizione w Rzymie, Museum of Photographic Arts w San Diego, Massachusetts College of Art w Bostonie, Canon Gallery i Nieuwe Kerk w Amsterdamie, Carolinum w Pradze, a Hasselblad Center w Szwecji i w wielu innych.

Został wyróżniony nagrodami takimi jak Robert Capa Gold Medal (pięciokrotnie), World Press Photo Award (dwukrotnie), Magazine Photographer of the Year (siedmiokrotnie), International Center of Photography Infinity Award (trzykrotnie), Leica Award (dwukrotnie), Bayeaux Award for War Correspondents (dwukrotnie) oraz wiele innych.

Zdjęcia fotoreportera:

Tworzył cykle o atakach z 11 września 2001, robił zdjęcia opowiadające o AIDS, o ofiarach wojny, więzieniach, zanieczyszczeniu powietrza. Dotknął niemalże wszystkich najważniejszych problemów, z którymi zmaga się nasza cywilizacja.

W 2001 roku reżyser Christian Frei nakręcił film pt. “War photographer”, którego bohaterem jest właśnie James Nachtwey, jako “symbol” współczesnego fotografa wojennego. Film otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Niniejszy dokument można obejrzeć w częściach na YouTube z polskimi napisami.