siwymortis contact

Patryk Cieliński - siwymortis - zielonogórski pasjonat-fotografik. Poszukujesz fotografa, marzy się Tobie sesja zdjęciowa? Chcesz mieć własną stronę WWW szukasz grafika? Napisz do mnie!

Proszę poprawić formularz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

wymagane *

Filtruj według

Kategorie

Tagi

RSS

Znani i nieznani #03

Annie Leibovitz

Annie Leibovitz fot. John Keatley

Annie Leibovitz fot. John Keatley

Annie Leibovitz przyszła na świat 2 października 1949 roku w Waterbury w stanie Connecticut, jako trzecie z sześciorga dzieci. Należy do trzeciego pokolenia Amerykanów, których pradziadkowie byli żydowskimi imigrantami ze środkowej i zachodniej Europy. Rodzice jej ojca przyjechali do Stanów z Rumuni. Jej matka, Marilyn Leibovitz, była instruktorką tańca nowoczesnego, natomiast jej ojciec, Sam Leibovitz, był podpułkownikiem w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jej rodzina często przeprowadzała się ze względu na obowiązki służbowe jej ojca. Pierwsze zdjęcie wykonała, gdy stacjonował na Filipinach podczas wojny w Wietnamie.

W szkole średniej zaczęła interesować się wieloma dziedzinami sztuki – pisywała oraz tworzyła muzykę. Została przyjęta na San Francisco Art Institute, gdzie studiowała malarstwo. Swoje umiejętności nabyła dzięki nauczycielce Sashy Michelle, która, jak mówi Annie, miała ogromny wpływ na jej karierę. Przez kilka lat kontynuowała rozwijanie swojego warsztatu fotograficznego imając się różnych zajęć.

Kariera zawodowa

Gdy Leibovitz powróciła do Stanów Zjednoczonych w roku 1970, zaczęła swoją karierę jako fotograf dla dopiero utworzonego magazynu Rolling Stone. Trzy lata później, wydawca Jann Wenner mianował ją naczelnym fotografem tego magazynu. Annie pracowała dla Rolling Stone do roku 1983. Jej intymne zdjęcia gwiazd pomogły zdefiniować wygląd magazynu. Portrety Richarda Avedona stanowiły dla niej ogromną inspirację. Nauczyła się, że można pracować na zlecenia magazynów jednocześnie wciąż realizując samą siebie, co dla niej było najistotniejsze. Znacznie bardziej intymnym doznaniem było dla niej, gdy pracowała z ludźmi, którzy ją kochali i „Otwierali swoje serca i dusze i życie na ciebie”.

Fotografowie tacy jak Robert Frank i Henri Cartier-Bresson mieli na nią wpływ podczas jej studiów. „Styl ich reportaży – ujętych w graficzny sposób – jest tym, co staramy się naśladować.”

Od 1977 roku, Leibovitz była reprezentowana przez Contact Press Images – agencje fotografii prasowej w Nowym Jorku. Przestała być reprezentowany przez Jima Moffata w Corporation for Art & Commerce w 2009 roku.

Leibovitz miała okazję fotografować The Rolling Stones w San Francisco w roku 1971 oraz 1972, a także została fotografem na ich trasie koncertowej po Ameryce w 1975 roku. Jej ulubionym zdjęciem z trasy było zdjęcie Micka Jaggera w windzie.

Lenon z Yoko Ono

8 grudnia 1980 roku, Annie odbyła sesję zdjęciową z Johnem Lennonem dla Rolling Stone, obiecując mu, że znajdzie się na okładce. Początkowo próbowała wykonać zdjęcie samego Lennona, co było tym, czego Rollin Stone oczekiwało, jednak Lennon nalegał na to, by na okładce znaleźli się oboje on i Yoko Ono. Leibovitz starała się stworzyć coś na podobieństwo zdjęcia z okładki albumu „Double Fantasy”, które uwielbiała. Poleciła Johnowi ściągnąć ubrania i skulić się przy Yoko. Leibovitz wspomina „Ciekawostką jest to, że Yoko powiedziała, iż zdejmie swoją bluzkę, jednak ja powiedziałam „Zostań w ubraniach”. Wtedy on skulił się przy niej i to było bardzo mocne. Nie można oprzeć się wrażeniu, że ona jest zimna, a on wygląda, jakby przyczepił się do niej. Myślę, że to niesamowite ujrzeć jak byli podekscytowani, gdy zobaczyli pierwszego Polaroida. John powiedział „Dokładnie przedstawiłaś nasz związek. Obiecaj mi, że to będzie na okładce.” Spojrzałam w jego oczy i uścisnęliśmy się.” Leibovitz była ostatnią osobą, która profesjonalnie fotografowała Lennona – został zastrzelony pięć godzin później.
Zdjęcie zostało odtworzone w 2009 roku przez syna Johna i Yoko, Seana Lennona, pozującego wraz ze swoją dziewczyną Charlottą Kemp Muhl, zamienione zostały jednak role mężczyzny i kobiety (Sean był ubrany, Charlotta naga), a także przez Henrego Bonda i Sam Taylor-Wood w ich pastiszu YBA w październiku 1993 roku.

W roku 1980, nowatorski styl oświetlenia, zastosowanie śmiałych kolorów i póz, zapewniło Leibovitz współpracę z magazynem Vanity Fair. Fotografowała ona gwiazdy do międzynarodowej kampanii kart American Express, dzięki czemu zdobyła nagrodę Clio w 1987 roku.
W roku 1991, miała swoją autorską wystawę w National Portrait Gallery w Londynie. Była drugą żyjącą portrecistką, a także pierwszą kobietą, której prace tam wystawiono. Leibovitz została również odznaczona Komandorskim Orderem Sztuki i Literatury przez rząd francuski.

Przegląd prac Leibovitz znajdował się w Brooklińskim muzeum między październikiem 2006 a styczniem 2007. Oparty był na jej książce „Annie Leibovitz: A Photographer’s Life, 1990–2005”, która zawierała wiele zdjęć gwiazd jej autorstwa, jak również liczne osobiste fotografie jej rodziny, dzieci i partnerki Susan Sontag. Wystawa ta, poszerzona o trzy oficjalne portrety królowej Elżbiety II, została następnie wystawiana w innych miejscach. Podczas wernisażu Leibovitz powiedziała, że nie ma dwóch żyć, zawodowego oraz osobistego, lecz jedno, w której zlecenia oraz prywatne fotografie są częścią jej prac. Ta wystawa i jej przemowa, skupiły się wokół życia osobistego oraz fotografii.

W 2007 roku, BBC będąc pod wrażeniem portretów wykonanych przez Leibovitz królowej Elżbiety, zleciło wykonanie oficjalnych zdjęć podczas jej wizyty w Virginii. Utworzono z tego film dokumentalny „Rok z królową”. Zwiastun filmu ukazuje królową reagującą gniewem na sugestię Leibovitz, by ta ściągnęła swoją tiarę, następna scena pokazuje królową idącą korytarzem i mówiącą współpracownikowi „Nic nie zmienię. Mam dość ubierania się w taki sposób, dziękuję wam bardzo.” BBC przeprosiło i przyznało, że sekwencja zdarzeń była nieprawdziwa, a królowa w rzeczywistości przechodziła do miejsca, w którym miały być robione kolejne zdjęcia. Wywołało to skandal nazwany „Tiaragate Affair”.

W 2007 roku Walt Disney Company zlecił Leibovitz wykonanie serii zdjęć przedstawiających znane osoby w różnych rolach i scenach dla kampanii „Rok Miliona Snów”.
Leibovitz przyznaje, że nigdy nie lubiła określenia „gwiazda”- „Zawsze bardziej interesowało mnie to, co robią, a dopiero później kim są. Mam nadzieję, że moje fotografie to ukazują.” Na zdjęciach próbowała przekazać choćby odrobinę osobowości osoby fotografowanej.

25 kwietnia 2008 roku, telewizyjny program rozrywkowy Entertainment Tonight doniósł, że wówczas piętnastoletnia Miley Cyrus pozowała topless do zdjęć dla Vanity Fair. Zdjęcia ukazują Miley z nagimi plecami i przodem zakrytym prześcieradłem. Zdjęcia były wykonane przez Annie. Pełna wersja fotografii została opublikowana na stronie internetowej New York Times 27 kwietnia. Dwa dni później New York Times wyjaśnił, że chociaż fotografie sprawiają wrażenie jakoby Cyrus była naga, była ona owinięta w prześcieradło, a zatem właściwie nie była topless. Niektórzy rodzice wyrazili swoje oburzenie względem zdjęć, które zostały określone przez Disneya jako ”sytuację, która została stworzona, by świadomie manipulować piętnastolatką w celu sprzedaży magazynu.”

Miley Cyrus

W odpowiedzi na obiegające internet zdjęcia i związane z nim zainteresowanie mediów Cyrus wydała oświadczenie wraz z przeprosinami: „Brałam udział w sesji zdjęciowej, która miała być „artystyczna”, jednak teraz widząc zdjęcia i czytając historię, czuje się bardzo zakłopotana. Nigdy nie chciałam, by coś takiego się stało i przepraszam moich fanów, na których bardzo mi zależy.”

Leibovitz również wydała oświadczenie: „Przykro mi, że moje portrety Miley zostały błędnie zinterpretowane. Fotografie te są prostymi, klasycznymi ujęciami z bardzo niewielkim makijażem i sądzę, że to jest bardzo piękne.”

Życie prywatne

Leibovitz była w bliskim związku z pisarką i eseistką Susan Sontag. Poznały się w 1989 roku, kiedy obydwie zyskały już rozgłos. Leibovitz podkreślała, że Sontag była jej mentorem i zawsze poddawała konstruktywnej krytyce jej prace.

Po śmierci Sontag w 2004 roku, Newsweek opublikował artykuł o ostatniej dekadzie Leibovitz oraz jej związku z Sontag, napisano w nim, iż „Ta dwójka poznała się w późnych latach osiemdziesiątych, kiedy to Leibovitz fotografowała Sontag na okładkę jej książki. Nigdy nie mieszkały razem, jednak każda z nich miała apartament z widokiem na drugą.”

Ani Lebovitz ani Sontag nigdy wcześniej nie wypowiadały się na temat tego, czy ich związek był natury rodzinnej, przyjacielskiej czy miłosnej. Jednak kiedy Leibovitz udzielała wywiadu na temat swojej książki „A Photographer’s Life: 1990-2005” powiedziała, że ta książka opowiada wiele różnych historii i ta „z Susan była historią miłosną.”

W przedmowie książki, mówi szczegółowo o jej romantyczny/intelektualnym związku z Sontag, wspomina, że nad książką pracowały razem i stwierdza, że „ A Photographer’s Life: 1990-2005” było częścią jej żałoby po śmierci Sontag. W książka zawiera wiele zdjęć wykonywanych w ciągu jej całego życia, w tym kilka na łożu śmierci.

Leibovitz przyznała, że miały romans. Zapytana, dlaczego używa określenia „towarzyszka” mówiąc o Sontag, zamiast bardziej konkretnych, takich jak „partnerka” czy „kochanka” w końcu powiedziała, że „kochanka” też jej odpowiada. Jakiś czas później wróciła do tematu w San Francisco Chronicle: „Nazywaj nas ‘kochankami’. Podobają mi się ‘kochanki’. Wiesz ‘kochanki’ brzmią romantycznie. Chodzi mi o to, że chcę, by wszystko było zupełnie jasne. Kocham Susan.”

Leibovitz jest Żydówką. Zapytana czy bycie żydowskiego pochodzenia jest dla niej ważne, odpowiedziała „Nie jestem praktykującą Żydówką ale czuje się bardzo żydowska.”

Leibovitz ma trójkę dzieci: najstarsza, Sarah Cameron Leibovitz, urodziła się, kiedy Anny miała 51 lat. Jej bliźniaki Susan i Samuelle zostały urodzone przez matkę zastępczą w maju 2005 roku.

Problemy finansowe

W styczniu 2009 roku, Leibovitz pożyczyła 15,5 miliona dolarów w związku z problemami finansowymi, z którymi borykała się w kilku poprzednich latach. Jako gwarancję dała pod zastaw nie tylko kilka domów, ale również prawa autorskie do wszystkich swoich fotografii. The New York Times donosił „Jedna z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy fotografów zastawiła każdy kadr, który uchwyciła lub uchwyci dopóki kredyty nie zostaną spłacone.” W lipcu Art Capital Group złożyło pozew do sądu przeciwko Leibovitz żądając 24 milionów dolarów w ramach spłaty jej długów. The Times próbował zbadać, dlaczego artystka jej pokroju znalazła się w takiej sytuacji finansowej. Dotarli oni do źródeł mówiących o „długiej historii bardziej niż nieostrożnych transakcji finansowych” oraz „serii przyczyn osobistych.” Te ostatnie obejmują utratę jej ojca, matki, towarzyszki (Susan Sonat), dołączenie do jej rodziny dwójki dzieci i kontrowersyjnej renowacji trzech obiektów w Greenwich Village. Na początku września, Associated Press zacytowało ekspertów mówiących, że ogłoszenie upadłości przez Leibovitz może być jej najlepszą szansą na kontrolowanie i bezpośrednie rozporządzenie jej majątkiem w celu zaspokojenia wierzycieli. 11 września, Art Capital Group wycofało swój pozew przeciwko Leibovitz i przedłużył okres spłaty 24-milionowego długu. Zgodnie z ugodą, Leibovitz zachowała kontrolę nad swoją pracą oraz będzie „wyłącznym agentem w sprzedaży swoich nieruchomości raz praw autorskich.”
W marcu 2010 roku, Colony Capital zawarło nowe finansowe porozumienie z Leibovitz, spłacając Art Capital, niwelując tym samym ryzyko utracenia przez Leibovitz jej prac artystycznych oraz nieruchomości.
W kwietniu Brunswick Capital Partners złożyło pozew przeciwko Annie, twierdząc, że jest im winna kilkaset tysięcy dolarów za pomoc w reorganizacji jej zadłużenia.

Film: Annie Leibovitz – życie w obiektywie (Annie Leibovitz. Life Through A Lens)

Annie Leibovitz

Annie Leibovitz – Życie w obiektywie

Zapraszam do obejrzenia filmu na IPLEX
http://www.iplex.pl/filmy/annie-leibovitz-zycie-w-obiektywie,1550
Film dostępny z polskimi napisami za darmo (trzeba obejrzeć kilka reklam)

 

Kraj: USA Rok produkcji: 2006 Czas: 80 min.
Reżyseria: Barbara Leibovitz
Scenariusz: Barbara Leibovitz
Obsada: Whoopi Goldberg /Demi Moore /George Clooney /Richard Nixon /Julia Roberts /Robert Downey Jr. /Kirsten Dunst /Chris Rock /Keira Knightley /Arnold Schwarzenegger /Yoko Ono


Tekst powstał na podstawie artykułu w angielskiej Wikipedii. Tłumacznie Colett (za co serdecznie dziękuję).